Rinoplastika – plastična operacija i korekcija nosa
Kada se ugleda neka osoba prvo se na njoj uoči lice, a tek ostali deo tela. Na licu kao najisturenijem delu, prvo se zapazi nos, bilo svesno ili nesvesno.
Plastična operacija nosa je vrlo česta kod osoba od 18 do 25 godine života i podjednako se operišu i muškarci i žene. Plastični hirurzi obično preporučuju da se ne izvodi ova vrsta operacije pre 18 godina zbog toga što do puberteta još nije završen rast nosa. Ukoliko ste dobrog opšteg zdravlja nema gornje starostne granice za ovu vrstu operacije.
Rinoplastika (estetska operacija nosa) se ponekad izvodi zajedno sa liftingom lica ili drugim operacijama podmlađivanja da bi se korigovao proces starenja nosa kao što je spuštanje vrha nosa. Ukoliko imate probleme sa disanjem vezane sa devijaciju nosnog septuma taj problem se može korigovati u isto vreme kad i estetsko oblikovanje nosa.
Kandidati za operaciju nosa
Neke od indikacija koje ukazuju da ste kandidat za rinoplastiku su: da je vaš nos suviše veliki za vaše lice, da postoji kifoza tj. imate grbav nos, da imate dugačak nos, da je vaš nos širok ili je poput sedla, da imate širok vrh nosa ili široku alarnu bazu, spušten ili podignut vrh nosa, ili je vaš nos asimetričan i deviran.
Vrlo je važno da imate jasnu ideju kako bi želeli da vaš nos izgleda i u isto vreme da shvatite da postoje ograničenja ove procedure.
Preoperativna procena
Priprema pacijenta za operaciju nosa počinje obično na prvom pregledu. Saglasnost pacijenta je prvi korak u pripremi pacijenta za operaciju. Vrlo je važno da se stvori poverenje između pacijenta i doktora. Hirurg obaveštava pacijenta o tome šta će sve biti obuhvaćeno operacijom, šta će se sve preduzeti da bi se izvela operacija. U toku inicijalnog pregleda hirurg će najverovatnije od vas tražiti da gledate u ogledalo i pokažete tačno kakvu bi promenu voleli da uradite na vašem nosu.
Na pregledu ćete dati anamnestičke podatke o bolestima ili operativnim zahvatima koje ste ranije imali, povredama nosa ili alergije na lekove, dijabetes, hipertenzija, anemija, hronične infekcije. Vrlo je važno da se da kompletna informacija. Nakon dobijanja anamnestičkih podataka treba uraditi pregled unutrašnjih nazalnih struktura, pregled i kvalitet kože nosa, veličinu i oblik, kao i odnos nosa sa drugim strukturama lica.
Dve nedelje pre operacije nosa nemojte upotrebljavati lekove kao što su: Aspirin, Vitamin E i C, Estrogene. Ne planirati operaciju u periodu menstrualog ciklusa. Osam sati pre operacije nemojte jesti i piti.
Operativna tehnika
Plastična operacija nosa se izvodi u opštoj endotrahealnoj anesteziji (koja omogućava bolji komfor pacijentu i hirurgu) ili u lokalnoj anesteziji (koja zahteva posebnu tehniku) i intravenoznoj analgosedaciji. U toku operacije koristi se monitoring da bi se pratio rad srca, krvni pritisak, puls i količina kiseonika koja se nalazi u vašoj krvi.
Postoperativni tretman
Nakon plastične operacije nosa postavlja se splint na greben nosa u cilju imobilizacije tkiva nosa. Kada se operacija završi vi ćete biti preveženi u prostor za poluintezivnu negu gde ćete biti i dalje postoperativno praćeni jedno određeno vreme. Nakon nekoliko sati možete da odete kući, ili ako hirurg ili anesteziolog procene možete ostati jednu noć u bolnici.
Generalno gledano modrice oko obraza i očiju su najvidljivije u toku prvih pet dana nakon operativnog zahvata. Možete koristiti šminku da sakrijete modrice ukoliko je to neophodno. Značajan otok može da traje i u toku nekoliko nedelje. Minorni rezidualni otok, najčešće oko vrha nosa može da traje i nekoliko meseci ali generalno to nije upadljivo i druge osobe to neprimećuju. Ukoliko se koristi imobilizacija ovo će nestati od tri do sedam dana nakon operacije. Konci se skidaju za sedam do četrnaest dana nakon operacije. Ukoliko se radi lateralna i medijalna osteotomija nazalni splint može da se nosi u toku nekoliko nedelja postoperativno.
Komplikacije
Značajne komplikacije od rinoplastike su retke. Svake godine se u svetu mnogo hiljada ljudi podvrgava rinoplastici i uglavnom ako je operacija korektno urađena svi su pacijenti zadovoljni rezultatima. Međutim bilo ko želi da se podvrgne ovoj vrsti operacije mora da bude svestan i da svaka operacija ima i svoj rizik.
Neke od potencijalnih komplikacija koje se mogu razmotriti su pojava hematoma, infekcija, reakcija na anesteziju, utrnulost kože koja je obično privremena. Aspirin ili neki od antiinflamatornih lekova mogu izazvati povišeno krvarenje tako da ovi lekovi treba da prestanu da se uzimaju pre operacije nosa. U svetu neki plastični hirurzi savetuju i prestanak pušenja preoperativno.
Napinjanje, savijanje, podizanje tereta treba izbegavati u toku ranog postoperativnog toka. Normalnim aktivnostima se možete vratiti u toku sedam do deset dana nakon hirurškog zahvata. Treba da izbegavate da izlažete svoj nos direktnom suncu nekoliko meseci, jer nos može biti osetljiv u toku ovog vremena pa treba koristiti zaštitne kreme. Ukoliko su urađene promene na vašim nosnim kostima treba izbegavati nošenje teških naočara prve tri nedelje.
Cilj rinoplastike je da nos izgleda prirodnije i da se harmonično uklapa u vašu konfiguraciju lica. Pošto je zarastanje kod operacije nosa dugotrajno, treba sačekati i do godinu dana da se vide konačni rezultati rinoplastike. Međutim ipak prvi rezultati mogu da se vide već nakon nekoliko nedelja. U većini slučajeva rezultati rinoplastike su trajni, izuzev promena koji su udruženi sa normalnim procesom starenja.
Nakon završene korekcije nosa vi ćete redovno da se javljate na kontrole.